Φόρτωση Εκδηλώσεις
Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Επιστημονικό Πρόγραμμα

Παρασκευή, 5 Οκτωβρίου 2018

16.30-17.00 Εγγραφές
17.00-18.00 Στρόγγυλη Τράπεζα
Καθημερινά Γαστρεντερολογικά προβλήματα στο ιατρείο
Συντονιστές: Α. Κογεβίνας, Θ. Τσιώνης

Ασθενής με δυσπεψία
Ν. Κουσσοπούλου

Ασθενής με δυσκοιλιότητα
Εμ. Γαβαλάς

Ασθενής με ακράτεια
Γ. Ναλμπαντίδης

18.00-18.45 Στρόγγυλη Τράπεζα
Ηωσινόφυλα και πεπτικό
Συντονίστρια: Κ. Πατσιαούρα, Α. Πρωτοπαπάς

Η προσέγγιση του γαστεντερολόγου
Αχ. Τσιμπερίδης

Η προσέγγιση του παθολογοανατόμου
Θ. Τζιγκαλίδης

18.45-19.00 Διάλειμμα
19.00-19.45 Στρόγγυλη Τράπεζα
Κυστικοί όγκοι παγκρέατος
Συντονιστές: Α. Ταρπάγκος, Β. Γεωργοπούλου

Κυστικοί όγκοι παγκρέατος: ταξινόμηση-κλινική εικόνα-διάγνωση- θεραπεία
Δ. Τζιλβές

Ακτινολογική προσέγγιση των κυστικών όγκων του παγκρέατος
Αικ. Ξυνού

Σάββατο, 6 Οκτωβρίου 2018

09.00-11.00 Βήμα Ειδικευόμενων
Παρουσίαση ενδιαφερόντων περιστατικών
(7 λεπτά κάθε παρουσίαση, 3 λεπτά ερωτήσεις)
Κριτική Επιτροπή: Ε. Ακριβιάδης, Α. Ηλίας, Σπ. Ποταμιάνος

  1. Ασθενής με overlap AIH II +PSC και ανοσοεπάρκεια
    Ευγενία Παπαθανασίου, Ειδικευόμενη Παθολογίας, Γ΄ Παθολογική Κλινική Α.Π.Θ., Γ.Ν.Θ. «Παπαγεωργίου»
  2. Ασθενής με απόφραξη 2ης μοίρας δωδεκαδακτύλου
    Δημήτριος Στογιάννου, Ειδικευόμενος Γαστρεντερολογίας, Α΄ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική Α.Π.Θ., Ηπατο - Γαστρεντερολογικό Τμήμα, Γ.Π.Ν.Θ. «ΑΧΕΠΑ»
  3. Υποβλεννογόνιο μόρφωμα ορθού σε προληπτικό έλεγχο κατωτέρου πεπτικού
    Απόστολος Κόφφας MD MRCP (UK), Ειδικευόμενος Γαστρεντερολογίας, Γαστρεντερολογική Κλινική, Π.Γ.Ν. Λάρισας
  4. Ασθενής με β-ομόζυγο μεσογειακή αναιμία και οξεία ικτερική ηπατίτιδα
    Αθανάσιος Καββαδίας, Ειδικευόμενος Γαστρεντερολογίας, Γαστρεντερολογική Κλινική, Π.Γ.Ν. Ιωαννίνων
  5. Ασθενής με καρκίνο παγκρέατος και πολυαρθρίτιδα
    Πασχάλης Παυλίογλου, Ειδικευόμενος Γαστρεντερολογίας, Γαστρεντερολογική Κλινική, Α.Ν.Θ. «Θεαγένειο»
  6. Ασθενής με αιμορραγία πεπτικού
    Ευριπίδης Στεφανίδης, Ειδικευόμενος Γαστρεντερολογίας, Γαστρεντερολογική Κλινική, σε συνεργασία με την Δ΄ Χειρουργική Κλινική Α.Π.Θ., Γ.Ν.Θ. Γ. «Παπανικολάου»
  7. Υποτροπιάζοντα επεισόδια οξείας παγκρεατίτιδας σε έφηβο ασθενή
    Κωνσταντίνος Τζιώγκας, Ειδικευόμενος Γαστρεντερολογίας, Β΄ Προπαιδεύτικη Παθολογική Κλινική Α.Π.Θ., Γ.Ν.Θ. «Ιπποκράτειο»
  8. Ακαθόριστου τύπου ενδοεπιθηλιακή δυσπλασία στομάχου. Παρακολούθηση ή χειρουργείο;
    Iωάννα Πολυπαθέλλη, Ειδικευόμενη Παθολογίας, Α΄ Παθολογική Κλινική, Γ.Ν.Θ. «Παπαγεωργίου»
  9. Εντερίτιδα και κολίτιδα από ανοσοθεραπεία μελανώματος
    Ιωάννης Τσομίδης, Ειδικευόμενος Γαστρεντερολογιας, Α΄ Παθολογική Κλινική Α.Π.Θ., Γ.Π.Ν.Θ «ΑΧΕΠΑ»
  10. Eντοπισμένη πολυκυστική νόσος παγκρέατος
    Αναστασιάδης Σωτήρης, Ειδικευόμενος Γαστρεντερολογίας, Β’ Παθολ ογική Κλινική Α.Π.Θ., Γ.Ν.Θ. «Ιπποκράτειο»
  11. Ένα σπάνιο αίτιο οξείας δυσκοιλιότητας
    Ακήφ Χούσκο, Ειδικευόμενος Παθολογίας, Α΄ Πανεπιστημιακής Παθολογικής Κλινικής, Π.Γ.Ν. Αλεξανδρούπολης
  12. Tips για την αντιμετώπιση του συνδρόμου Budd Chiari
    Στεφανία Κιαπίδου, Ειδικευόμενη Γαστρεντερολογίας, Δ΄ Παθολογική Κλινική Α.Π.Θ., Γ.Ν.Θ. «Ιπποκράτειο»
11.00-11.15 Διάλειμμα
11.15-12.30 Στρόγγυλη Τράπεζα
Καινοτόμες επεμβατικές τεχνικές – Η θέση τους σήμερα
Συντονιστές: Γ. Κουκλάκης, Α. Κωφοκώτσιος

POEM
Ν. Ελευθεριάδης

STRETTA
Κ. Κοτζάμπαση

ESD
Γ. ΛαζαράκηΣχολιασμός- Συζήτηση

12.30-13.00 Διάλεξη
Εφαρμογές του ανοσο-PET στον ορθοκολικό καρκίνο και στις φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου
Προεδρείο: Ι. Κουντουράς
Ομιλητής: Αθ. Νοτόπουλος
13.00-13.45 Αντιπαράθεση
Νοσήματα λεπτού εντέρου: CT/MRI Εντερόκλυση / Εντερογραφία vs Κάψουλα ενδοσκόπησης: Τι να διαλέξουμε;
Συντονιστές: Π. Κατσινέλος, Α. Μοριχοβίτου

Ακτινολογικό έλεγχο
Ν. Κουρκουτσάκης

Ενδοσκοπική κάψουλα
Α. Γατοπούλου

13.45-14.45 Διάλειμμα - Ελαφρύ γεύμα
14.45-15.30 Στρόγγυλη Τράπεζα
Νεότερα δεδομένα στις ιογενείς ηπατίτιδες
Συντονιστές: Κ. Μιμίδης, Ι. Γουλής

ΗBV-Ποια ζητήματα παραμένουν
Γ. Μπαλταγιάννης

HCV-πόσο κοντά είμαστε στην εκρίζωση
Εμ. Σινάκος

  Βραχείες διαλέξεις
Συντονιστές: Α. Καλαμπάκας, Γ. Γερμανίδης
15.30-15.50 Θεραπεία C. Difficile –Νεότερα δεδομένα
Γ. Τσιολακίδου
15.50-16.10 Μεταμόσχευση κοπράνων-εφαρμογές το 2018
Π. Πάσχος
16.10-16.30 Αρχές ηλεκτροκαυτηρίασης: Τι πρέπει να γνωρίζει ο γαστρεντερολόγος.
Ι. Αβραμίδης
16.30-16.45 Διάλειμμα
16.45-17.30 Στρόγγυλη Τράπεζα
Αντιμετώπιση των ασθενών με ΙΦΝΕ το 2018
Συντονιστής: Α. Καψωριτάκης, Θ. Μάρης

Αποφασίζοντας την πρώτη επιλογή θεραπείας στα ΙΦΝΕ
Κ. Σουφλέρης

Διακοπή των βιολογικών παραγόντων-Αν ναι , πότε;
Σ. Βραδέλης

17.30-18.15 Στρόγγυλη Τράπεζα
Κύηση και πεπτικό σύστημα
Συντονιστές: Θ. Βασιλειάδης, Ι. Παχιαδάκης

Κύηση και ήπαρ
Ν. Γραμματικός

Κύηση και ΙΦΝΕ
Κ. Οικονόμου

18.15-18.30 Λήξη – Συμπεράσματα - Βράβευση